Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności Biuletynu Informacji Publicznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wasilkowie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wasilkowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wasilkowie.

  • Data publikacji strony internetowej:
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

  • Deklarację sporządzono dnia:
  • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

  • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Ewa Żyłkowska.
  • E-mail: e.zylkowska@mops.wasilkow.pl
  • Telefon: +48 85 718 52 57

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

  • Organ nadzorujący: Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wasilkowie
  • Adres: ul. Supraślska 21, 16-010 Wasilków
  • E-mail: sekretariat@mops.wasilkow.pl
  • Telefon: +48 85 718 52 57

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wasilkowie prowadzi podstawową działalność i obsługę interesantów tylko w części parterowej budynku Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy przy ul. Supraślskiej 21, wynajmując 8 pokojów i niewielkie pomieszczenia serwerowni, archiwum, toalety.  

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wasilkowie jest usytuowany w odległości około 700 m od najbliższego przystanku autobusowego komunikacji miejskiej, do którego dociera się chodnikiem dla pieszych. Siedziba Ośrodka znajduje się w części kondygnacji parteru budynku Podlaskiej  Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, do której wchodzi się przez bramę wjazdową od ulicy Supraślskiej. Można też wejść przez furtkę w ogrodzeniu, od tej samej ulicy, która poprzedza bramę wjazdową w odległości ok. 30 m i poruszając się po nawierzchni chodnika dotrzeć do drzwi wejściowych. Czerwona tablica informacyjna przy drzwiach wejściowych o treści „Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wasilkowie”. W pobliżu lokalizacji budynku oznaczone przejście przez jezdnię dla pieszych. W sąsiedztwie wejścia do budynku znajduje się mały parking z jednym miejscem postojowym dla osób z niepełnosprawnością w odległości ok. 10 m od drzwi wejściowych (oznakowanie zgodnie z przepisami).

W odległości około 50 m usytuowany jest drugi parking z dużą ilością miejsc parkingowych, brak miejsc opatrzonych dla osób z niepełnosprawnością. Nawierzchnia prowadząca do lokalu od chodnika wyłożona jest kostką brukową, częściowo płytą chodnikową, występują krawężniki, a przed samym wejściem zastosowano płyty z terakoty z zabezpieczającą matą antypoślizgową (na granicy połączenia kostki brukowej z terakotą niewielka różnica w poziomie terenu). Obiekt posiada zadaszenie nad wejściem chroniące przed opadami. Brak zainstalowanego sygnalizatora – dzwonka przy wejściu. Drzwi wejściowe jednoskrzydłowe otwierane na zewnątrz wymagają znacznej siły do otwarcia. Przy drzwiach zróżnicowanie poziomu nawierzchni, próg. Za drzwiami wchodzi się bezpośrednio na małą klatkę schodową z 8 stopniami schodów, posiadającą jednostronną poręcz, a krawędzie schodów oznakowano kontrastową taśmą. Za drzwiami szklanymi, jednoskrzydłowymi usytuowana jest siedziba  instytucji. Wchodzi się na korytarz, w którym po prawej stronie mieści się biurko i krzesła przeznaczone interesantom. W głębi korytarza kserokopiarka i szafy. Po prawej i lewej stronie korytarza rozmieszczone są pomieszczenia pracownicze, w tym po lewej toaleta, która jednak nie jest dostosowana do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami. Na końcu korytarza po lewej stronie znajduje się wejście do kolejnych pomieszczeń pracowniczych. W budynku nie ma windy.   Odnośnie możliwości ewakuacji lub uratowania w inny sposób osób ze szczególnymi potrzebami w budynku istnieje informacja wizualna o kierunku ewakuacji. Znak ewakuacyjny o nazwie: kierunek drogi ewakuacyjnej znajduje się na korytarzu głównym. Znak ewakuacyjny o nazwie : wyjście ewakuacyjne znajduje się nad drzwiami korytarza głównego, a obok niego znak bezpieczeństwa: ochrona przeciwpożarowa wskazujący lokalizację gaśnicy przenośnej. W przypadku ewakuacji został  wyznaczony punkt zbiórki na zewnątrz budynku (główny dziedziniec). Brak urządzeń emitujących -  pulsujący sygnał dźwiękowy i świetlny.      

Racjonalnym usprawnieniem, szczególnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich istnieje (za wcześniejszym uprzedzeniem pracowników) możliwość dostania się na teren Ośrodka przez wejście główne Ochotniczych Hufców Pracy znajdujące się w odległości ok. 70 m od wejścia do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wejście wyposażone jest w podjazd dla wózków, szerokie jednoskrzydłowe drzwi, za którymi znajduje się obszerny hol. W celu przemieszczenia się do Ośrodka należałoby skorzystać z korytarza po lewej stronie, który wraz z pomieszczeniami jest wynajmowany przez szkołę podstawową i szkołę branżową. Wymienionym korytarzem można dotrzeć do szklanych drzwi będących łącznikiem między częścią wynajmowaną przez szkołę i przez Ośrodek.   

 Dostępność cyfrowa

Prowadzone są 2 strony internetowe. Deklaracja dostępności dla strony http://www.mops.wasilkow.pl/ sporządzona w dniu 22.09.2020 roku określa stronę jako częściowo zgodną. Część grafik nie posiada alternatywy w postaci tekstu. Mapa lokalizacji nie jest dostępna.

Deklaracja dostępności dla strony http://bip.mops.wasilkow.pl/  sporządzona w dniu 15.09.2020 roku jest zgodna.

         

Dostępność informacyjno-komunikacyjna

W Ośrodku brak urządzeń lub środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących takich jak: pętla indukcyjna, system FM/IR, system Bluetooth.  

Na stronie internetowej Ośrodek nie zapewnia informacji o zakresie swojej działalności w postaci tekstu odczytywalnego maszynowo, nagrania treści w polskim języku migowym (PJM) w postaci pliku wideo ani informacji w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ETR).

 

Informacja o dostępie alternatywnym

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  nie jest w stanie ze względów technicznych zapewnić dostępności, ale istnieje możliwość zapewnienia takiej osobie dostępu alternatywnego czyli wsparcia innej osoby, możliwy jest kontakt telefoniczny lub zmiana w organizacji funkcjonowania podmiotu - zorganizowanie spotkania w dostępnym miejscu.    

 

Udostępniający: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wasilkowie

Wytwarzający/odpowiadający: Ewa Żyłkowska

Data wytworzenia: 2020-09-15

Wprowadzający: Informatyk MOPS

Data modyfikacji: 2025-04-02

Opublikował: Marta Minczewska

Data publikacji: 2020-09-15